Muzeum

Ciekawe położenie powiatu sierpeckiego w północno – zachodniej części województwa mazowieckiego, należącego do najstarszych ziem północnego Mazowsza, leżących w dolinie rzeki Sierpnicy sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjny turystycznie region. Wolny weekend można tu spędzić na wiele sposobów m.in.: podziwiając  historię regionu poprzez znane i nieznane zabytki, bogatą kulturę regionalną oraz wspaniałą przyrodę.


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. Na terenie Skansenu zwiedzić można ponad 80 obiektów małej i dużej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum odtwarza konkretny typ zabudowy – wieś rzędowa i jest jedną z najpiękniejszych placówek w kraju o charakterze skansenowskim, położone w niezwykle malowniczej okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy doliny rzeki Skrwy, na pięknie, zalesionym terenie o powierzchni 54 ha.

O popularności Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu może świadczyć to, że jest to obiekt szerokiego zainteresowania reżyserów i scenografów filmowych. Na terenie Skansenu powstawały zdjęcia do kilku znaczących dla polskiej kinematografii produkcji filmowych, m.in.: „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego, „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Przeprowadzki” Leszka Wosiewicza oraz liczne programy o charakterze popularnonaukowym i rozrywkowym.

Skansen w Sierpcu prowadzi szeroki wachlarz usług edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej zróżnicowanych pod względem wieku uczestników. Tradycja minionych pokoleń przekazywana jest w formie lekcji muzealnych, pokazów zanikających rzemiosł czy warsztatów, które są swoistym przewodnikiem po świecie zwyczajów, obrzędów, magii i wierzeń, a także codziennych zajęć ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku.

W sezonie letnim od maja do końca września Skansenu w Sierpcu organizuje liczne imprezy plenerowe przybliżające bogatą tradycje i obyczajowość mazowiecką. Do takich wydarzeń należą m.in.: „Żniwa w skansenie” czy „Wykopki”. Dodatkowo w każdą niedzielę i święto (z wyjątkiem pierwszych niedziel miesiąca) w Muzeum odbywa się „Niedziela w skansenie” służąca popularyzacji ginących zawodów, stroju ludowego i wiejskich zajęć codziennych okresu przedwojnia. Podczas imprez plenerowych wieś wprost tętni życiem.

Czytaj więcej o Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia Muzeum i bezpośredniego poznania naszych zbiorów.Newsletter Newsletter